Knihy · Šľachtic srdcom

Čitateľský klub vojvodkyne z Cornwallu

To, že je Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu, vášnivou čitateľkou nie je žiadnym tajomstvom. Camilla nielen rada číta, ale ako patrónka figuruje aj mnohým (takpovediac) knižným organizáciám ako napr. charite Literacy Trust venujúcej sa gramotnosti znevýhodnenej mládeže, Booker Prize odovzdávajúcej knižné ceny, knižnému klubu Shelter Box Book Club a pod. Medzi to sa najnovšie pridal aj projekt s názvom Čitateľský klub vojvodkyne z Cornwallu (Duchess of Cornwall’s Reading Room), kde sa s verejnosťou nielen podelí o svoje obľúbené knihy a vytvorí priestor pre diskusiu, no zároveň do nej prizve aj autorov týchto kníh. Knihy prvej “sezóny” už boli zverejnené, tak sa na ne poďme spoločne pozrieť.


Charlie Mackesy: CHLAPEC, KRTKO, LÍŠKA A KÔŇ

Kniha nádeje pre neisté časy. Rozhovory medzi štyrmi postavami v tejto knihe – chlapca, krtka, líšky a koňa – inšpirujú rodičov i starých rodičov, poskytujú útechu deťom, povzbudzujú ľudí, ktorí sú osamelí, smútia, potrebujú odvahu alebo pripomenúť, že nie sú sami, aj keď je život ťažký. Vstúpte do sveta výtvorov Charlie Mackesyho, odhaľte príbeh štyroch mimoriadnych kamarátov a ich dojímavé a všeľudské životné poučenia.

Dúfam, že táto kniha pomôže ľuďom žiť odvážnejšie, čestnejšie a s väčšou láskou k sebe i druhým.” Charlie Mackesy
_____
Vydavateľstvo Tatran, 2020, 128 s. │ The Boy, The Mole, The Fox and The Horse

Po tejto knihe som siahla hneď po novom roku a neobanovala som. Niečo sa mi marilo, že som ju videla v rebríčku NAJ kníh roku 2020, no nebyť toho, že ju spomenie aj Camilla, asi by som ju do rúk nevzala. Je nádherná. A skutočne aj pre dospelých (čo som si pôvodne z toho rebríčku vôbec nemyslela a chybne si ju zafixovala). Prečítanú ju viete mať v krátkej chvíli, pretože neobsahuje veľa textu. No aj tých pár slov na stránku vám učaruje a nedovolí ponáhľať sa ďalej. Navyše ich dopĺňajú nádherné ilustrácie a čítanie si preto jednoducho musíte vychutnať. Čo mi je ľúto je fakt, že som túto knižku objavila až po Vianociach, no nevadí – bude geniálnym darčekom aj na tie najbližšie. 5/5⭐

Hilary Mantel: THE MIRROR & THE LIGHT

‘If you cannot speak truth at a beheading, when can you speak it?’

England, May 1536. Anne Boleyn is dead, decapitated in the space of a heartbeat by a hired French executioner. As her remains are bundled into oblivion, Thomas Cromwell breakfasts with the victors. The blacksmith’s son from Putney emerges from the spring’s bloodbath to continue his climb to power and wealth, while his formidable master, Henry VIII, settles to short-lived happiness with his third queen, before Jane dies giving birth to the male heir he most craves.
_____
Vydavateľstvo Harper Collins, 2020, 864 s.

Keď som si začala čítať obsah tejto knihy, musela som sa začať smiať. Camilla vyberala knihy hádam pre mňa 😄 Milujem historické romány zasadené v Spojenom kráľovstve a tudorovské obdobie patrí medzi moje najobľúbenejšie. Doteraz som túto knihu vôbec neregistrovala, ale píšte si, že si na ňu posvietim. Jediná smutná vec je, že som už prešla katalóg našich knižníc a… Nemáme ju. Nevadí. To sa domyslí.

Delia Owens: KDE RAKY SPIEVAJÚ

Vynikajúci román kombinuje mystérium vraždy s ľúbostným príbehom a neuveriteľnými charaktermi. Hlavnú hrdinku Kyu opustí matka. Prežíva osamote v močiaroch, kde dôjde k vražde. Vtedy sa celá komunita postaví proti nej a bezdôvodne ju z nej obviní…
_____
Vydavateľstvo Tatran, 2019, 300 s. │ Where The Crawdads Sing

Priznám sa, že táto kniha ma na prvý pohľad nezaujala. Čo som si však o nej čítala, tak dlho topovala všetky možné knižné rebríčky a sú na ňu samé chvály. A pre zmenu túto knižku v knižnici máme – dokonca dvakrát, aj anglicky, aj slovensky. Tak uvidím, možno jej dám šancu.

William Boyd: RESTLESS

It is 1939. Eva Delectorskaya is a beautiful 28-year-old Russian emigree living in Paris. As war breaks out, she is recruited for the British Secret Service by Lucas Romer, a mysterious Englishman, and under his tutelage she learns to become the perfect spy, to mask her emotions and trust no one, including those she loves most. Since the war, Eva has carefully rebuilt her life as a typically English wife and mother. But once a spy, always a spy. Now she must complete one final assignment, and this time Eva can’t do it alone: she needs her daughter’s help.
_____
Vydavateľstvo Bloomsbury, 2007, 336 s.

Ohoho, toto vyzerá už more like it. Zaujal ma špionážny motív, i keď to ruské priezvisko hrdinky mi príde divné (ale nemôžem tvrdiť, že sa vyznám, takže no 😃). Zistila som, že z tejto knižky spravili v roku 2012 aj film a hrá tam Hayley Attwell (“Peggy Carter” ❤️). Som veľmi zvedavá.

Elif Shafak: ARCHITEKTOV UČEŇ

V polovici šestnásteho storočia, za vlády sultána Sulejmana, vpláva do istanbulského prístavu loď. Privezie indického chlapca Džahana a spolu s ním dar pre panovníka – bieleho slona Chotu. Mesto plné ľudí rôzneho vyznania a kultúr, labyrint ulíc, to všetko je nové pre sotva dvanásťročného Džahana i Chotu. Jedného dňa Džahan stretne architekta majstra Sinana a práve on zmení chlapcov osud.
_____
Vydavateľstvo Slovart, 2017, 408 s. │ The Architect’s Apprentice

Poslednou z kníh prvej knižnej sezóny vojvodkyne z Cornwallu je Architektov učeň z pera autorky, na ktorú tiež nájdete samé chválospevy. Osobne som o nej doteraz nepočula, no páči sa mi exotické prostredie jej príbehov a navyše táto kniha sa odohráva v minulosti, takže o to viac ma láka jej prečítanie. (A máme ju v knižnici, ha!)

Čo hovoríte na Camillin výber? Mňa nadchol, témy mi vo väčšine prípadov zatiaľ naozaj sedia a všetci autori sú pre mňa noví. Myslím, že mi jej knižný klub rozšíri čitateľský rozhľad a dá kopu tipov na dobré čítanie z čoho sa teším. Čítali ste niektorú zo spomínaných kníh alebo jej prečítanie plánujete? Dajte vedieť 🙂

7 myšlienok na “Čitateľský klub vojvodkyne z Cornwallu

  1. No dobre no, tak ja si ich prečítam teda ozaj 😂 Ma nahnevali, tá kniha Architektov učeň síce v knižnici je a dokonca už sa knižnice aj otvorili, ale chápeš? Je len prezenčne. Román. Odborné publikácie rozumiem, ale prečo toto dali iba na prezenčné čítanie (ktoré povolené, samozrejme, momentálne nie je), to je úplne záhada pre mňa.

   Páči sa mi

 1. Jak vidím ten výběr, hned mi je Camilla sympatičtější 🙂
  Neznám ani jednu z uvedených knih. Nejvíc mě zaujaly první dvě knihy (haha, asi nemusím vysvětlovat) a také mi přijde zajímavá ta poslední, to by mohl být slibný příběh. No, budu muset pořádně prozkomat stránky knihovny, jestli alespoň jednu z knih mají a hned jak se otevře, tak tam poběžím…

  Páči sa mi

 2. Jak tak na to koukám je na čase opustit AO3, rychle dodělat úklid (ano, ještě stále a pořád, ale může za to Doktor! :D) a vrhnout se na čtení, protože všechny ty knížky vypadají velice zajímavě. Takže hurá na GR, přidat je na seznam a kouknout, jestli je náhodou nemají tady a nebo dočíst ty všechny rozečtené a s těmahle počkat do dubna, kdy budu mít omluvenku na to si je koupit. (Ne, že bych na nákup knížek potřebovala omluvenku, ale brzo budu potřebovat nějak nafouknout knihovnu a asi i byt 😀 )

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s