Filmy a seriály · Šľachtic srdcom

Prince Charles: Inside the Duchy of Cornwall

Dovoľujem si dodatočne zverejniť článok napísaný ešte v októbri 2019, pretože si myslím, že by ho bola škoda, keď už je napísaný. Prinášam vám ho, samozrejme, v pôvodnom znení a dodatkom na záver!


Ďalší z nových októbrových dokumentov dielne ITV sprevádza Cornwallským vojvodstvom, ktoré spravuje princ Charles ako najdlhšie slúžiaci vojvoda z Cornwallu v dejinách.

@ ITV

Cornwallské vojvodstvo je územím, ktoré v Spojenom kráľovstve pripadá prvorodenému synovi panujúceho monarchu. Táto tradícia bola založená v 14. storočí, kedy sa princ Edward, tzv. Čierny princ, stal prvým vojvodom z Cornwallu. V súčasnosti, už päťdesiat rokov, je ním princ Charles.

Práve jeho prácu sleduje dvojdielny dokumentárny film s názvom “Prince Charles: Inside the Duchy of Cornwall“. Nahliada do jeho povinností súvisiacich so spravovaním, no tiež na jeho vízie a plány, ktoré sa snúbia s dedičstvom, ktoré po sebe na tomto panstve zanecháva.

Je jedným z nás, nohami pevne na zemi.  Myslím si, že je mnoho ľudí, ktorí túto jeho stránku nepoznajú.
– Poľnohospodár, nájomca princa Charlesa

Vojvodstvo poskytuje finančný príjem nielen princovi z Walesu, ale aj jeho manželke, deťom a charitám pod jeho patronátom. Zároveň dáva prácu množstvu ľudí a buduje pre nich príležitosti aj do budúcnosti: snahou zachovať prírodné bohatstvo pre ďalšie generácie využívaním ekologických spôsobov a podporou ekonomiky v odľahlejších častiach panstva.

Je nevyhnutné, aby sme s prírodou nebojovali, ale spolupracovali s ňou v harmónii.
– princ Charles

Princ Charles je známy zástanca ekológie a ochrany životného prostredia, tomuto poslaniu sa venoval už od svojej mladosti, za čo si kedysi vyslúžil aj posmech. V dnešnej dobe však už čoraz viac ľudí rozumie, že jeho upozornenia a snahy boli vizionárske. Jeho oduševnenie sa však netýka len prírody, ale úzko súvisí s jeho starostlivosťou o ľudí. So svojimi nájomcami sa stretáva osobne a myslí na nich aj počas Vianoc.


Charles je podľa môjho názoru obdivuhodný človek. Vnímam ho ako niekoho komu skutočne záleží na ľuďoch a krajine. Keď ho človek vidí v jeho práci, nemôže si nevšimnúť jeho úprimnosť. Myslím si, že z neho bude fantastický kráľ a mrzí ma, keď vidím, že ho ľudia s vervou odpisujú bez toho, aby poznali čo všetko má za sebou.

A čo vy? Sledujete britskú monarchiu? Zaujíma vás ich práca?

Jedna myšlienka na “Prince Charles: Inside the Duchy of Cornwall

  1. Zdravím! 😀
    Britskou monarchii sleduju jenom skrze tebe, o jejich práci toho moc nevím, ono vlastně celkově oje vědomosti o nich by nejspíš zasloužili prohloubit, ale dokud si nepořídí draka jako domáciho mazlíčka a nevyrazí na nějaký epic magic quest, nedávám tomu moc šancí, protože pamatovat si normální věci? Ha, tak určitě. 😀 Ale to zase odbíhám, princ Charles zní sympaticky a vypadá to, že odvádí dobrou práci, takže hodně štěstí mu a jen tak dál. 😀

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s