Eurovízia

Eurovision Song Contest 2021

I have missed this show. Eurovision’s back, everybody!!
Brace yourself.

Vážení, tohto roku som som sa nemohla Eurovízie dospať. Po minuloročnom výpadku kvôli covidu už sa to vyslovene žiadalo. (Hoci film “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga” (2020) bol vynikajúcou náplasťou, nie, že nie.) Každopádne, Eurovision this year is exactly the party we deserved after this past year. Doma som to vzala tiež vo veľkom štýle, pripravila chlebíčky, popcorn, šampusové poháre a európske Hunger Games sa mohli začať, whee! 🤩

“I love it, the Orthodox Church of Cyprus less keen, but the government backed it entirely.”
(Graham Norton o Cypre)

Prvé vystúpenie ma osobne až tak neuchvátilo na rozdiel od Grahama, tradične najfamóznejšieho moderátora Eurovízie 😃 (UK by malo raz vyhrať čisto len kvôli nemu.) Vystúpenie a hlavne šaty baby z Albánska, nasledujúceho štátu v poradí, sa mi ale rátali o niečo viac, i keď internety sa sťažovali, že tento rok mali všetky speváčky oblečenie ako cez kopirák. Nah, it’s sparkly, it’s shiny, it’s fine 😃 Izrael mal vcelku slušný beat, ale nakoniec som to zaradila do “mediocre” spolu s Cyprom a Azerbajdžanom. Za Belgicko vyzeralo, že súťaží Cate Blanchett, ale s baladou, so pass. Rusko bolo veľmi zaujímavé, ale nejak som im nezhltla tú snahu prezentovať sa ako tolerantná (sťaby) západná krajina. Následne však prišla na pódium Malta a roztočila to tak, že ma nenechala na pochybách, že bude medzi mojimi konečnými favoritmi:

Malta: Destiny – Je Me Casse

Portugalsko a Španielsko… *sigh* Balady. Ale fajn, tumblr people majú pravdu. Vzhľadom na to, že počas ESC sa nevysielajú reklamy, balady sú v rámci hygienickej pauzy potrebné 😂 Keď som vravela, že za Belgicko súťažila Cate Blanchett, za Srbsko to boli úplne očividne Kardashianky alebo ako povedal Graham, “less destiny’s child, more destiny’s inappropriate aunties” 😃 UK neuchvátilo absolútne nikoho, hoci meno James Newman vám isto niečo hovorí a Grécko síce predstavilo vcelku zaujímavé predstavenie speváčky, ktorá budila dojem stratenej sestry Totally Spies špióniek, a na obrazovke pôsobilo dobre, ale úplne ma dostalo ako to vyzeralo v skutočnosti, no veď posúďte sami 😃

Švajčiarovi vcelku verím, že to niekam dotiahne, mal riadny hlas, ale meh. Hlavne, keď vzápätí vystúpil Island s absolútne TOP predstavením – nemohla som z nich. Nemohla som z ich pesničky, výzoru ani tančeku. Geniálne 😂 12 bodov!!

Island: Daði og Gagnamagnið – 10 Years

Osobne sa mi páčilo aj vystúpenie Moldavska, napriek tomu, že som ho nevidela na výhru, ale… No uznajte, vyzerá ako Queenie z Fantastic Beasts, má pekné šaty a tiež má super tanček. Za mňa spokojnosť, ja si to užívam, ja sa cítim dobre 😃 😃

Moldavsko: Natalia Gordienko – SUGAR

A to som ešte nevedela ako ma rozbijú Nemci 😂 It was absolutely bonkers and instantly another favourite of the night. Germany deserved better ako predposledné miesto, podľa mňa. Bolo to uletené a skvelé:

Nemecko: Jendrik – I Don’t Feel Hate

No a po niečom takomto dali do poradia Fínsko s ich metalom, but… It’s chaos, it’s Europe. We’re used to it 😂 Po Fínsku prišla ďalšia balada od Bulharska, no potom sa to opäť zvrtlo a banana man z Litvy prišiel s ďalšou perfectly ridiculous pesničkou a vlastným tančekom. He brought the chaos we all needed, so thanks for that! 😃 😃

Ukrajina priviedla namiesto upírov (tí tento rok akosi chýbali rovnako ako horiaci klavír) čarodejnicu z lesov, ktorá predviedla… Pohanský rituál? Neviem? Chvíľami mal tumblr pocit, že nás táto funky forest witch všetkých zaklína a musím uznať, že hm, niečo na tom mohlo byť 😃 Francúzsko zabudlo, že Eurovízia nie je seriózna súťaž, Nórsko stavilo na boyband meets Castiel from Supernatural, Holandsko not bad, nice beat and rhytm (YOU’RE MY BROKKOLI), Švédsko čím dlhšie som počúvala tým viac sa mi to dostávalo pod kožu a dokonca mi na druhý deň ráno hralo v hlave. Čo sa teda čudujem, lebo večer ma to nejak nezaujalo. No a záverečná bodka v podobe San Marína bola síce ok, roztancovala, ale reálne určite nie na výhru a navyše… Zobrali si so sebou Flo Ridu. Áno, toho rappera. Nie, ani ja nerozumiem. (Ktosi na tumblr celkom trefne poznamenal, že San marino has committed a cardinal sin… Including an American in Eurovision. To ako navrch k tomu všetkému.)

Po skončení vystúpení súťažiacich štátov si ako každý rok hosťujúca krajina pripravila ešte vlastný program a jediné čo mi chodilo hlavou bolo: I was promised Måns Zelmerlöw. I want Måns Zelmerlöw. Pretože ak sa človek na niečo tešil, tak na Månsa, ktorý NEMÔŽE na Eurovízii chýbať. Proste nie. Bodka. The year they don’t include him, I sue them. I love how we all are collectively obssesed with this man, when it comes to ESC. Ale samozrejme nás najprv naťahovali, lebo oni sú si toho veľmi dobre vedomí a púšťali všetko iné vrátane ESC style Carpool Karaoke (dúfajme, že James Corden nebude žalovať ESC prvý 😃). Každopádne, potom sa konečne objavil a ja som bola zahojená… NA ASI TAK MINÚTU. Prečo mu dali taký krátky vstup?? 😭 Maaaaaans.

i love that there’s just an obligatory måns performance nowadays.
like it’s eurovision, give the ppl måns, everyone will be happy.

A čo nasledovalo potom? Hlasovanie profesionálnej poroty. And oh boy, it was so bad. Na jeho závere malo značný náskok Švajčiarsko a hneď za nimi boli Francúzi. (tumblr: what did switzerland promise yall? banks? vaccines?) Človek síce nie je dnešný a vie, že SMS hlasovanie vždy všetkým riadne zatrasie, ale… Poviem vám, že som sa začínala báť. Každopádne viete, čo som poznamenala? Že teraz príde tak milión hlasov pre Taliansko a rozcupujú celú tabuľku. To, akú prorockú vetu som povedala som si uvedomila ale až v momente, keď Fínsku prišlo 200 bodov. Celkovo tohtoročné hlasovanie bolo neuveriteľne napínavé a priam brutálne. Toľko pridelených núl sme hádam ešte nemali. Celá tabuľka sa dramaticky menila pred očami a bolo to neskutočné! Myslím, že nikto tie chvíle nedýchal a pre istotu ani neklipkal očami. U mňa teda až na moment, keď som vybuchla smiechom, pretože UK dostalo 0 bodov od professional jury a rovnako 0 bodov z televotes. To majú za Brexit!! 😂 (tumblr: in europe we don’t say “i hate you” we say “nil points” which roughly translates as “you must be the UK” )

All the joking aside: tohtoročná Eurovízia bola fantastická, skvelo som sa bavila. Speváci boli famózni, nechýbali efekty ani tradičné maximálne úlety (altough I kinda missed the vampires… and a piano on fire…) a hoci som sa spočiatku zdesila vystúpenia Talianska na základe oficiálneho klipu, nakoniec samotné živé predstavenie nebolo až také zlé a už teraz sa neviem dočkať show, ktorú o rok zažijeme práve v Taliansku, ktoré tento rok zvíťazilo.

Záverom možno už len malé odporúčanie pre ďalší rok, keby sem náhodou zablúdil niekto vplyvný 😂 Don’t be cowards – play JA JA DING DONG!

Taliansko: Maneskin – Zitti E Buoni

Sledovali ste tento rok ESC? Aké sú vaše dojmy a kto boli vaši favoriti?
Dajte vedieť v komentároch, budem sa tešiť!

P.S.: Tabuľka s celkovým hodnotením nemôže chýbať. Páči sa:

Jedna myšlienka na “Eurovision Song Contest 2021

  1. 😀 chudáci Briti úplne poslední 😀 no ďakujem za včerajšie pripomenutie ale bolo mi prt platné ja som si užívala pracovnú víziu v nočnej 😀 tiež sme mali tanečky 😀
    Ale som rada, že si sa konečne dočkala a že si si to teda užila aj s toľkými baladami 😀

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s